Menu Close

KAIP GYVENTI ŠILČIAU IR MOKĖTI MAŽIAU?

Išlaidos šildymui ir karštam vandeniui sudaro didžiąją dalį mokesčių už būstą. Šilumos energijos nuostolius pastate galime įvertinti taip:

  • pro sienas prarandame apie 35%;
  • pro langus – 37%;
  • pro stogą – 15%;
  • pro rūsio perdangą – 13% šilumos.

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 ir daugiau procentų šilumos energijos ir atitinkamai sumažinti sąskaitas už ją. Tam, kad šilumą vartotume efektyviai, nebūtinos didelės investicijos. Kartais pakanka pakeisti įpročius.

Didžiausi šalto oro srautai į patalpas patenka pro nesandarius langus ir duris. Tad natūralu, kad pirmiausia reiktų juos užsandarinti. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos galima užsandarinti silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir stiklą. Tuo pačiu principu galima užsandarinti ir buto ar laiptinės lauko duris.

Nereikėtų užstatyti radiatorių baldais ar uždengti jų dekoratyvinėmis grotelėmis ar užuolaidomis. Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų. Taip padidinsite galimybes šilumai iš radiatorių sklisti į kambario vidų, o šalčiui iš lauko – sumažinsite.

Saulėtomis šaltojo sezono dienomis atitraukite užuolaidas ar žaliuzes. Taip leisite saulės spinduliams apšviesti ir pašildyti Jūsų būstą.

Kambariuose už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus, kurie atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir sąlygoja patalpos oro temperatūros padidėjimą 1 – 2ºC.

Patalpas vėdinkite plačiai atidarę langus ir sukūrę trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpas, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu pamažu, bet ilgą laiką. Tokiu būdu į patalpas įeis pakankamai šviežio oro, bet nespės išeiti šiluma.

Išeidami, uždarykite langus ir orlaides. Prieškambarių, laiptinių ir kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas.

Viena didžiausių klaidų, kurią dauguma gyventojų daro manydami, kad sumažins šildymo kaštus, tai šildymo atjungimas laiptinėse. Tai labai blogas sprendimas, kadangi pertvarinė siena tarp buto ir laiptinės yra gerokai plonesnė už namo išorines sienas, dėl to žemutinių aukštų gyventojai pajunta šaltį, drėgmę ir nukritusią temperatūrą butuose. Atrodo lyg taupytumėte šilumą, bet kai kurie kaimynai kenčia. Be to gali atsirasti drėgmė ir pelėsis.

 

Pateikiame 2022 metų lapkričio mėnesio šilumos energijos suvartojimo šildymui palyginimą daugiabučiuose namuose pagal kategorijas:

 

Skip to content